Günlük hayatımızda pek çok alanda depolama ürünleri kullanılmaktadır. Keza üretim teknolojileri geliştikçe su deposu modelleri de oldukça fazla gelişmiştir. Gıda depolaması başta olmak üzere depolama ürünlerinin temizliği de oldukça fazla gelişmeye başlamıştır. Endüstri alanında kullanılan bütün depolama ürünlerinin belirli temizlik prosesleri bulunmaktadır. Bu alanda her depolama ürünü, içerisinde depolanan içeriğe göre temizlenmektedir. Temizlik noktasında hem bireysel hem de endüstriyel kullanıcıları bilgilendirmek adına bu makaleyi kaleme almaya karar verdik. İşte bir depolama ürününü steril hale getirmek için aşağıdaki adımları izleyebilir ve dikkate alabilirsiniz.

1) Depolanan İçeriğe Göre Temizlik

Depolama içerisinde kullanılan içerik oldukça önem arz etmektedir. Bu hususta kimyasal bir içerik ise aşındırıcı veya yanıcı bir madde olabilmektedir. Bu hususta temizliği yapan personelin tüm korunma önlemlerini almış olması gerekmektedir. Bunların yanı sıra aşındırıcı ve yanıcı kimyasal madde ve hammaddeleri her temizleyici temizleyemez. Bu açıdan bakıldığında hassas içerikler için özel bir temizlik prosesi oluşturulmalıdır. Organik ve gıda tipi içerikler için oldukça çeşitli temizleme yolları bulunmaktadır. Depolanan içeriğe uygun olan bir temizlik prosesi hem depolama ürünü için hemde sonraki depolanan içerik için oldukça steril bir ortam sağlayacaktır. 

2) Tazyikli Su Kullanımı

Depolama ürünlerinin temizliğinde genel olarak tazyikli su sağlayan ekipmanlar kullanılmaktadır. Bazı tazyikli su ekipmanları delici etkiler yapabilmektedir. Bu noktada bazı polietilen su deposu modelleri delinme riski ile karşı karşıya kalabilir. Bu noktada yapmanız gereken şey daha geniş açı ile su püskürten tazyikli su ekipmanlarını kullanmanız olacaktır. Daha dik açı ile su püskürten cihazlar zaman içerisinde depolama ürünleri üzerinde delikler açabilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olursa kullanılan depolama ürününün tamir edilmesi veya kullanılmaması gerekmektedir. Tazyikli su ile depolarınız daha temiz ve steril olabilir fakat geniş açı ile püskürtülürse daha temiz yüzeyler elde edebilirsiniz.

3) Temizlik Ekipmanları Kullanımı

Temizlik ekipmanlarının kullanımı oldukça çeşitlidir keza günümüzde oldukça teknolojik ve işlevsel temizlik ekipmanları türemektedir. Bu hususta bütün depolama ürünleri kullanıcıları temizlik için bazı ekipmanlar kullanmaktadır. Bireysel kullanıcılar sahip olduğu temizlik ekipmanlarını sadece depolama ürünlerinde değil farklı ürünlerde de kullanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında kullanılan temizlik ekipmanları depolama ürününe özgü olmalıdır. Aksi halde farklı yüzeylerdeki mikroplar birleşecektir ve depo içerisinde depolanan sonraki içeriğe zarar verme oranı yükselecektir. Bu açıdan baktığımız zaman temizlik ekipmanlarınızı temiz ve kuru bir alanda muhafaza etmeli ve sadece depolama ürünlerinde kullanılmak üzere satın alınmalıdır.

4) Temizleyici Seçimi

Depolama ürünleri temizliği kapsamında önem arz eden bir diğer konu ise temizleyici seçimidir. Temizleyici seçimi çoğu zaman yanlış yapılmaktadır. Temizleyici seçimi noktasında, temizleyici seçimine etken olan hususlardan en önemlisi depolanan içeriktir. Her depolanan içerik depoda kirlenmeye sebep olur. Kiri çıkarabilecek bir temizleyici olması önemlidir. Organik içeriklerde ise kirlenmeye sebep olan tortular zaman içerisinde bozulur ve daha büyük tehlike oluşturabilirler. Bu noktada farklı önlemler almak gerekebilir. Temizleyici seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri de ağır kimyasal içermemesidir. Temizleyicilerin bir diğer özelliği de az da olsa aşındırıcı olmalarıdır. Bu sebepten ötürü aşırı kimyasal içerikli temizleyiciler değilde daha organik temizleyiciler tercih edilmesi önerilmektedir. Temizleyici seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise parfüm içeriğidir. Depolama ürünleri gibi ürünler çok hava almadıkları için temizleyici içerisindeki parfüm kolayca tahliye edilemeyebilir. Bu açıdan baktığımızda parfüm içermeyen temizleyicilerin kullanılması önerilmektedir. Sizlerde dayanıklı ve uzun ömürlü depolama ürünleri için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İletişim Formu
Sepetinizde şuan ürün var