Son zamanlarda dünya genelinde depolama ürünleri kullanımı oldukça artmıştır. Çünkü su deposu kullanımı, temiz ve tatlı suyun gelecek nesillere aktarılması hususunda hem fikirdir. Bilim adamları, su kaynakları üzerinde bazı araştırmalar yapmış ve artan nüfus ile birlikte büyük metropollerin, yakın bir gelecekte su sıkıntısı çekebileceğini ön görmüşlerdir. Hatta bu hususta bazı hükümetleri de uyarmışlardır. Söz konusu metropoller arasında İstanbul’da bulunmaktadır. Malum İstanbul’un, her geçen nüfusu, şehir için doğumlara ve anadoludan gelen göçlere bağlı olarak artmaktadır. Fakat İstanbul’un o kadar suyu var mı? 

İstanbul’un tarihi de su sıkıntıları ile doludur. Bu sebepten ötürü Roma İmparatorluğu döneminden kalma su sarnıçları bulunmaktadır. Bu sarnıçların asıl görevi şehre su sağlamaktı. Günümüzde de benzer sistemin modern hali ile şehre su sağlanabilmektedir. Fakat her güzel şeyin bir sonu vardır diyerek, gezegenimiz ve insanlık için önemli olan su kaynaklarımızı koruma altına almalıyız. Bu hususta da devreye depolama ürünleri girmektedir. İşte suyunuzu korumak ve gelecek nesillere temiz ve güvenli şekilde aktarmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. 

  1. Şamandıra Kullanın.

Sahip olduğunuz deponuzda bulunan suyu sürekli inceleyerek daha iyi kullanım sağlayabilirsiniz. Aslında ülkemizde kimse ne kadar su tükettiğini tam olarak algılayamaz. Çünkü su faturalarında tüketilen su miktarı litre bazında değil, metreküp bazında yazılmaktadır. Sık sık gündemi meşgul eden, özellikle yaz mevsiminde oldukça gündeme gelen su sıkıntısı, aslında insanların bir ay içerisinde ne kadar su kullandığını bilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu hususta bir depo satın alıp ve depoyu bir şekilde su ile doldurun. Bir ayınızı deponuzdaki su ile geçirmeyi deneyin. Bu deneyim oldukça zor olacaktır. Bir süre sonra sadece zaruri ihtiyaçlarınız için su tüketmeyi uygun göreceksinizdir. Bazı ülkeler, su tüketimi konusunda oldukça hassaslar ve bu konuda oldukça mantıklı sistemler geliştirmişler. Örnek olarak Japonya’da bulunan lavabolarda elinizi yıkadığınızda, kullanmış olduğunuz su tuvalet rezervuarına gitmektedir. Bu sistem ile lavabodaki su bir de tuvalette kullanılmış olacak ve suyu iki kez kullanmış olacaksınız. Teknolojiyi kullanarak sahip olduğumuz suyu verimli kullanabileceğimiz pek çok alan bulunmaktadır.

  1. Yağmur Suyu Toplama Sistemi Kurun.

Yağmur toplama sistemleri, pek çok Avrupa ülkesinde bulunmaktadır. Bu hususta ülkemizde çok kullanılmayan bir sistem olsa su açısından oldukça tasarruf ettiren bir sistemdir. Bu hususta isterseniz polyester su deposu kullanın, isterseniz polietilen kullanılarak üretilen depoları kullanın, bu sistemleri kullanarak sahip olduğunuz suyu çok daha verimli kullanabilirsiniz. Bir yağmur toplama sistemi kurmak oldukça basittir. Ülkemizde her binanın çatısı ve çatısında saçakları bulunmaktadır. Saçaklarda biriken yağmur suyu PVC borular aracılığı ile sokağa tahliye olur. Sizlerde bir depo satın alıp, sokağa tahliye olan suyun aldığınız depoya akmasını sağlayarak bir yağmur toplama sistemi kurabilirsiniz. Böylece depoladığınız yağmur suyunu bitkilerinizi sulamak ve evinizde bulunan bir takım yerleri temizlemek için kullanabilirsiniz.

  1. Arıtmayı Kullanmayı Öğrenin.

Günümüzde ters ozmos olarak adlandırılan suyu oldukça iyi arıtan bir sistem bulunmaktadır. Bu teknolojiyi ülkemizde hemen hemen herkes bilir. Fakat bu teknoloji ile ilgili bilinmeyen bir nokta var ki, o da bu sistemin arıttığı suyun en az yarısı kadarını israf etmektedir. İsraf deyince direkt olarak lavabonuza bağlandığı için lavabonuzdan aşağı akıp giden bir su bulunmaktadır. Halbuki ayda en az 10 litre su arıtıp kullanıyorsanız, en az 7 ila 8 litre kadar arıtılmamış bir suyunuz olabilir. Bu suyu temizlik veya tuvalette çok rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sizlerde arıtmanıza bağlı olan suyun israf ettiği suyu öğrenmek için lavabonuza bağlı olan kısmı bir kovaya boşaltarak öğrenebilirsiniz. Sonucu gördüğünüzde oldukça şaşıracaksınız.

  1. Polietilen Kullanılarak İmal Edilmiş Depo Kullanın.

Günümüzde pek çok farklı modelde depolama ürünü bulunmaktadır. Söz konusu su ise, kullanabileceğiniz en iyi depo polietilen kullanılarak imal edilmiş depolardır. Çünkü bu depolar, gıda temasına uygun üretilmekte ve seri üretildikleri için oldukça uygun bir fiyat etiketine sahip olmaktadır. Ayrıca pek çok farklı tasarımlarda üretilebilmektedir. Bu farklı tasarımlar sayesinde evinize uygun olan depoyu kolaylıkla bulabilirsiniz. Sizlerde avantajlarla dolu bu depolama ürünlerimizden bir tanesini satın alarak sahip olduğumuz bugünün suyunu gelecek nesillere aktarabilirsiniz.

İletişim Formu
Sepetinizde şuan ürün var